ELEKTRONİK MÜZİĞİN DÜNYA MÜZİĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

S. Hakan ÖZTÜRK

imagesElektronik müziğe şöyle bir göz atarsak çokta uzun bir geçmişi olmadığını görürüz. Zira elektronik müziğin başlangıç tarihi olarak 1897, yahut 19.yy sonları 20.yy başları gibi ele alabiliriz.Thaddeus Cahill tarafından icat edilen  “Telharmonium” elektronik müziğin ilk enstrümanı sayılabilir. Genellikle elektronik müziğin ilk enstrümanı “Theremin” olarak bilinir lakin şöyle bir bilinmeyen vardır ki; Telharmonium çok ağırdır ve taşınabilir olmamasından dolayı geri planda kalmıştır. “Ne kadar büyük olabilir ki?” sorularına bir yük vagonu yahut yedi ton ağırlığında dersek inanılmazlığın derecesini zorlamış olabiliriz.

Gelelim “Yahu bu Theremin nedir?” sorularının yanıtlarına. Theremin, adıyla müsemma “ Profesör Leon Theremin” tarafından icat edilmiştir. Thereminin de çok büyük bir geçmişi yoktur zira icat edilme tarihi 1919-1920 olarak bilinir.

Her müziğin bir bestekarı olduğu üzere bu tarz müziğin de önde gelen bestecileri vardır. Bunlardan benim önemli olarak gördüğüm Alman besteci  Karlheinz Stockhausen’dır. Bu besteci birçok önemli elektonik müzik bestesine imza atmıştır. Tabi unutmayacağım iki isim daha var…

View original post 157 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s